22 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łebczu odbył się konkurs Nabój Junior. To międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne dla czteroosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę podstawową. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe zadanie. Odpowiedzi na zadania mają zazwyczaj postać numeryczną. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa. Problemy są ułożone w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Dzięki temu zawody są odpowiednie zarówno dla uczniów bez doświadczenia w konkursach matematycznych i fizycznych, jak i dla tych, którzy odnosili już sukcesy na przykład w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów. Náboj Junior odbywa się w mieszanej formie. Austria, Czechy, Polska i Słowacja przeprowadzają zawody w oryginalnej, stacjonarnej formie. Belgia, Chorwacja, Hiszpania i Holandia przeprowadzają zawody w formie online.
Zadania są takie same we wszystkich miastach i państwach (z dokładnością do tłumaczenia), więc uczniowie mogą porównać swój wynik do wyników rówieśników z zagranicy.
Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości.
Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Naszym celem jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki i fizyki. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie Kujawska Klara, Nowak Aleksander, Marszall Adam oraz Karczewski Julian. Nad przygotowaniem drużyny czuwał matematyk Patryk Pomieczyński.
Szkoła brała pierwszy raz udział w tych zawodach, zajęliśmy 11 miejsce na 18 drużyn, więc cel osiągnięty – nie byliśmy ostatni Sposób w jaki odbywał się konkurs przypadł do gustu uczniom, więc wracamy za rok w nowym składzie i z wiedzą co robić aby było lepiej. Dziękuję uczniom za walkę.
Szkolny koordynator Patryk Pomieczyński